كدخبر: 1197 تاريخ : ۸ آذر ۱۳۸۹ - ۱۵:۱۹ نسخه چاپي ارسال به دوستان

برگزاری بزرگداشت میرزا کوچک در صومعه‌سرا

Untitled

 

 

 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صومعه‌سرا از برگزاری ششمین همایش سالانه شعر گیلکی میرزا کوچک جنگلی در ۱۱ آذر ماه جاری در گوراب‌ زرمیخ صومعه‌سرا خبر داد.
صومعه‌سرانیوز: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صومعه‌سرا با اشاره به برگزاری همایش شعر مذکور اظهار داشت: این همایش ششمین دوره از برگزاری یادواره و همایش شعر گیلکی با مضمون میرزای جنگلی است.
وی با بیان اینکه میرزا کوچک جنگلی یکی از دلیرمردان و غیور مردان مبارز ایران علیه استعمار روس و انگلیس بوده است، افزود: برگزاری چنین یادواره‌هایی یادآوری رشادت‌ها و معرفی بیشتر اهداف میرزا کوچک به نسل حاضر است.
حسین شهیدزاده با اشاره به اجرای برنامه‌ها در این همایش بیان داشت: برای برگزاری این همایش از ۱۰ شاعر نامی گیلان برای حضور در مراسم و قرائت اشعار خود در وصف میرزا کوچک جنگلی دعوت شده است.
وی ادامه داد: ساخت و نمایش کلیپ میرزا کوچک و تهیه و توزیع کتابچه‌هایی با موضوع تاریخ نهضت جنگل، اجرای سرودهای محلی و تقدیر از شاعران برتر گیلان از دیگر برنامه‌های همایش است.
شهیدزاده از اهدای ۳۰ تندیس میرزا کوچک جنگلی به ۳۰ نفر از شرکت کنندگان ویژه و پیشکسوت عالم در عرصه نهضت جنگل خبر داد و افزود: این تندیس‌ها نماد و نشانی ماندگار و سوغاتی ارزشمند از همایش شهر میزاکوچک است.
وی با اشاره به مکان برگزاری یادواره میزا‌کوچک تصریح کرد: یادواره و همایش شعر گیلکی کوچک جنگلی برای نخستین بار در گوراب زرمیخ صومعه‌سرا و در سالن همایش‌های کوچک جنگلی برگزار می‌شود.
دبیر همایش شعر گیلکی میرزا‌کوچک با اشاره به اهداف برگزاری این همایش در منطقه گوراب ‌زرمیخ اضافه کرد: گوراب زرمیخ منطقه مهم مبارزات میرزا‌کوچک جنگلی در دوران نهضت و قیام جنگل بوده است.
به گفته وی این همایش سال‌ها قبل در بخش مرکزی صومعه‌سرا برگزاری می‌شد.

 


 

 

شهیدزاده با بیان اینکه هر سال برای اجرای سخنرانی درباره نهضت جنگل از یک شخصیت آگاه و متعهد کشور استفاده می‌شود، گفت: امسال برنامه همایش مذکور با حضور و سخنرانی مهدی چمران رئیس شورای عالی کشور برگزار می‌شود.
وی برگزاری این همایش را با همکاری شهرداری، شورای شهر و بخشداری گوراب‌زرمیخ صومعه‌سرا عنوان کرد.
شهیدزاده افزود: همزمان با اجرای همایش شعر گلیکی و یادواره روحانی مبارز جنگل با همکاری اداره آموزش و پرورش صومعه‌سرا مسابقه نقاشی روی پرده و اجرای سرود با حضور دانش‌آموزان و با موضوع نهضت میرزا کوچک جنگلی نیز برگزار می‌شود.
به گفته وی همایش شعر میرزای جنگلی ساعت ۹:۳۰ صبح روز ۱۱ آذر جاری آغاز می‌شود.
رئیس اداره ارشاد صومعه‌سرا همچنین رونمایی از تندیس بزرگ میرزا کوچک خان جنگلی در میدان شهر گوراب زرمیخ را پایان‌بخش برنامه همایش مذکور عنوان کرد.
وی افزود: برای ساخت و نصب این تندیس از طرف شهرداری گوراب‌زرمیخ بالغ بر ۲۰ میلیون تومان هزینه شده است.
شهیدزاده رونمایی از تندیس میرزا را توسط چمران رئیس شورای عالی کشور اعلام کرد.

 

دیدگاه‌‌های شما

  • Switch to our mobile site